Budowlany kredyt hipoteczny

logo

Ostatnie lata pokazują, że zmieniają się nasze preferencje mieszkaniowe. Ludzie z dużych miast chętniej kupują działki budowlane na ich obrzeżach i budują własne domy jednorodzinne. Trzeba przyznać, że mieszkanie w domku jest dużo bardziej atrakcyjne, niż w zwykłym mieszkaniu. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jak przebiega procedura podpisania umowy kredytowej i jakie warunki trzeba spełniać.

Kredyt na budowę domu składa się z dwóch części. Jest to kredyt budowlany, który funkcjonuje podczas realnej budowy naszego domu i kredyt hipoteczny. Ten drugi obowiązuje od chwili ukończenia budowy. Warto przyjrzeć się obu kredytom i dokładniej wszystko wyjaśnić.

Kredyt budowlany charakteryzuje się tym, iż pieniądze otrzymywane są w transzach. Dom buduje się przez okres, który najczęściej nie powinien przekraczać dwóch lat. Tak realizację projektu budowlanego widzą banki. Gdy inwestycja jest wykonywana, inwestor spłaca jedynie odsetki kredytowe. Jednak bank musi się zabezpieczyć na wiele sposobów, więc obwarowania są dosyć rygorystyczne. Umowa musi być ubezpieczona od śmierci lub ciężkiej choroby klienta (niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych). Klient banku powinien mieć wykupioną polisę na życie. Taki wymóg jest stosowany w niektórych bankach. Prawo z tytułu ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, najczęściej musi być przekazane bankowi. Gdy minie okres spłacania kredytu budowlanego, wówczas prawo z tytułu ubezpieczenia ponownie przechodzi do inwestora. Tak wygląda charakterystyka kredytu budowlanego. Teraz warto zapoznać się z kredytem hipotecznym.

Kredyt hipoteczny funkcjonuje od czasu skończenia budowy domu. Wówczas zaczyna się zwykłe spłacanie rat. Jakie zabezpieczenie posiada w tym wypadku bank? To hipoteka, która jest wpisana do księgi wieczystej domu. Bank może przejąć prawa do nowo wybudowanego domu, jeśli klient nie będzie terminowo spłacać rat kredytu. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że bank nie może w żaden sposób dysponować naszą nieruchomością. Gdy kredyt zostanie spłacony, wówczas wygaśnie hipoteka.

Tak w skrócie przedstawia się sytuacja kredytowa klienta, który jest zainteresowany budową własnego domu. Warto przejść się do kilku placówek bankowych i wybrać taką ofertę, która będzie najbardziej nam odpowiadać. Pamiętajmy, że budowa domu jest inwestycją na dziesięciolecia, więc nikt nie powinien się spieszyć z podjęciem decyzji.