Czy frankowiczom opłaca się składać pozew przeciwko bankowi?
Info

Czy frankowiczom opłaca się składać pozew przeciwko bankowi?

Sporym problemem dla wielu obywateli naszego kraju stały się kredyty frankowe. Osobom, które podpisały umowy kredytowe we frankach z polskimi bankami, wskutek decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego wzrosło zadłużenie. Umowa kredytowa we frankach zaczęła w następstwie tej decyzji, dotyczyć kredytu o większym saldzie, niż zakładano przy jej podpisywaniu. Wszystko ze względu na rosnący kurs franka szwajcarskiego.

A zatem… czy frankowiczom opłaca się składać pozew przeciwko bankowi?

Osoba, która ma kredyt we frankach, pozew może złożyć przeciwko bankowi. Kancelarie prawne specjalizują się często w szukaniu słabych punktów umów kredytowych we frankach. Chodzi tutaj o tak zwane klauzule abuzywne. Są to niedozwolone zapisy w treści umów. Kredyt we frankach, pozew i skuteczne działanie kancelarii prawnej może doprowadzić do:

  • odfrankowienia kredytu
  • unieważnienia kredytu

Oba warianty są korzystne dla frankowiczów. W obu przypadkach umowa kredytowa we frankach staje się mniej obciążająca. W ramach odfrankowienia sąd uznaje, że zasady przeliczania wartości kredytu są niezgodne z prawem, co prowadzi do tego, że postanowienie umowne jest bezskuteczne. Kredyty frankowe stają się wtedy niezależne od kursu franka szwajcarskiego. Unieważnienie umowy kredytu frankowego doprowadza z kolei do uznania, że umowa taka nigdy nie istniała. Frankowicz oddaje wtedy kwotę dokładnie taką, jaką otrzymał od banku. Kredyty frankowe nie są zatem problemem, którego nie można rozwiązać. Wiele osób pomyślnie wychodzi z tej sytuacji.

Jeden komentarz

  • Kamil K

    składanie pozwu przeciw bankowi opłaca się teraz jak nigdy dotąd, niestety ze względu na sporą liczbę spraw, trzeba odczekać swoje w kolejce na proces

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.