Czy singiel lub singielka dostanie kredyt hipoteczny?

woman hugging child

Rodzina, jako podstawowa komórka społeczna, ma szczególne znaczenie dla banku. Niezupełnie ze względu na swoją rolę, ale raczej wspólnotę finansową, którą stanowi. Czy jednak będąc singlem nie dostanę kredytu?

Zdolność kredytowa małżeństwa

Główne zalety małżeńskiej wspólności majątkowej to przede wszystkim podwójne dochody, uzyskiwane przez obojga pracujących małżonków. Ważne jest także mniejsze prawdopodobieństwo śmierci czy nieszczęśliwego wypadku obojga kredytobiorców jednocześnie. Stawia to rodzinę wyżej w kwestii zdolności kredytowej. Jednak single nie znajdują się na straconej pozycji.

Singiel nie jest gorszy dla banku

„Siłą” singli jest przede wszystkim niższa suma stałych zobowiązań miesięcznych – jeśli nie znajdujesz się w związku, jasne jest, że nie myślisz o dzieciach (które z perspektywy banku generują koszty i to niemałe), prezentach dla współmałżonka, wczasach rodzinnych, itd. – ogólnie koszty utrzymania singla są niższe i nie ulega to wątpliwości. Jeśli tylko dochody są wystarczające, singiel, który posiada stałą pracę może osiągnąć nawet większą zdolność kredytową, niż rodzina o tych samych dochodach.

Zdolność kredytowa singla

Single nie muszą zatem obawiać się o swoją zdolność kredytową, ponieważ stan cywilny nie ma na nią aż tak dużego wpływu. Ważne jest, aby w miarę możliwości maksymalnie zadbać o poprawienie zdolności kredytowej, a kredyt hipoteczny będzie stał przed nami otworem.