Info

CZYM JEST ODFRANKOWIENIE KREDYTU I NA CZYM ONO POLEGA?

           Najwięcej osób kredyty frankowe zaciągnęło w latach 2006-2008. Taki kredyt to zobowiązanie na długie lata, a do tego jest on obarczony ryzykiem walutowym. Obecnie można usłyszeć o wielu sytuacjach dotyczących rozpraw sądowych, w których to frankowicze walczą o uznanie klauzul walutowych za niedozwolone.

CZYM JEST ODFRANKOWIENIE KREDYTU?

            Odfrankowienie kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie dotyczy spraw, w których sąd ostatecznie uznaje, że zawarte w umowie zasady przeliczania wartości i rat są abuzywne. Wówczas umową będzie zobowiązywała do dalszego spłacania kredytu w złotówkach. Zmieniona umowa zawiera jednak identyczne oprocentowanie jak przed zmianą.

ODFRANKOWIENIE – NA CZYM TO POLEGA?

             Podczas rozpoczęcia procesu odfrankowienia ważne jest, aby podważyć klauzule indeksacyjne, ponieważ posiadają one wiele zarzutów, np:

  • kwota waluty jest ustalana tylko przez bank, przez co spłata dotyczy kwoty wyższej niż ta ustalona wcześniej.
  • obciążenie odpowiedzialnością dotyczącą wahań CHF frankowiczów.

Wszystkie zarzuty klauzul indeksacyjnych pokazują, że są one abuzywne – czyli niedozwolone. Na podstawie zarzutów można także stwierdzić, że bank powinien zwrócić wszystkie nadpłacone raty kredytu, których nie miał prawa przeliczać ze złotówek na franki.

OD CZEGO ZACZĄĆ PROCES ODFRANKOWIENIA?

             Taką czynność należy rozpocząć o złożenie wniosku do banku o odfrankowienie kredytu. Niestety można spotkać się utrudnieniem ze strony banków – wtedy trzeba udać się bezpośrednio do sądu. Aby w tej sprawie odnieść sukces, ważny jest wybór odpowiedniego prawnika, który posiada właściwą wiedzę na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.