Jak wybrać właściwy kredyt hipoteczny na mieszkanie?

keys on the hand

Żyjemy w różnych warunkach – części z nas po prostu „się nie przelewa”, część potrzebuje regularnie zastrzyków gotówki, żeby jakoś sobie radzić ze spłacaniem rat i różnymi życiowymi inwestycjami. Każdy pozwala sobie na tyle, na ile może, biorąc pod uwagę konkretną sytuację finansową. Najwięcej problemów sprawiają inwestycje duże, obszerne, rozległe, czyli próba przejścia na swoje, zakupu mieszkania bądź domu.

Osoby, które żyją już na swój własny rachunek, doskonale wiedzą, jak trudno jest związać koniec z końcem przy ciągłych podwyżkach i konieczności kupowania wielu produktów, na przykład w celu utrzymania rodziny. Chęć zakupu mieszkania czy domu musi być podyktowana impulsem, ale co zrobić, gdy nie ma możliwości uzbierania potrzebnych funduszy? Przeciętne zarobki nie zapewnią nikomu możliwości zainwestowania, ot tak, w nowoczesny budynek czy choćby dobrej jakości wnętrze na osiedlu mieszkaniowym.

Dla osób mających problemy z samodzielnym zebraniem środków są całe szczęście rozwiązania: chodzi o kredyty mieszkaniowe, określane też hipotecznymi. Wzięcie kredytu w wielu sytuacjach jest strzałem w dziesiątkę, warunkiem jest tak zwana zdolność kredytowa, jaką muszą pochwalić się chętni do otrzymania pieniędzy. Bez tej zdolności kredyt nie zostanie przyznany, a nawet jeśli byłby, osoba ta nie byłaby w stanie go spłacić. Zadłużyć się w ten sposób mogą ludzie, którzy pracują zawodowo, najlepiej z umową o pracę na czas nieokreślony (określony też może być, wtedy stawiane są dodatkowe wymagania odnośnie czasu zatrudnienia), osiągający konkretne zarobki w miesiącu, z brakiem innych poważnych zobowiązań finansowych. Zdolność kredytową czasami można obliczyć samodzielnie, znając wymagania instytucji udzielających kredytów, jednak najlepiej jest, jeśli wyliczeniem zajmie się konkretna instytucja, ta, do której aplikujemy o kredyt hipoteczny. Ważne jest także dostarczenie odpowiednich dokumentów. Trzeba wcześniej zapytać, co jest potrzebne, gdyż na wydanie niektórych papierów o danej wartości czeka się pewną ilość czasu i może to opóźnić przyznanie kredytu – na rozpędzonym jak wszystko inne rynku mieszkaniowym czekać nie można, ponieważ atrakcyjne propozycje mogą zostać nam szybko „sprzątnięte sprzed nosa”.

Specyfika kredytu mieszkaniowego gwarantuje wygodne życie w nowym domu bądź mieszkaniu. Może się wydawać trudne pogodzenie się z tym, że mamy do spłaty tak dużą (w większości przypadków bardzo dużą) kwotę, ale na szczęście każdy klient instytucji kredytujących ma doskonałe zabezpieczenie przed różnymi wypadkami losowymi. Przez dodanie ubezpieczenia kwota do spłaty lekko wzrasta, ale są to grosze w obliczu całej sumy oraz tego, jak dużo zalet posiada takie rozwiązanie. Spłacanie można odroczyć na pewien czas w przypadku kłopotów finansowych, co zależy na przykład od podejścia firmy, u której zasięgnęliśmy kredytu. Raty można konsolidować i łączyć, jak najbardziej istnieje też opcja spłaty wcześniej całego zadłużenia, jeśli na przykład pozyskamy sporą ilość gotówki.

W przypadku drogich domów lub mieszkań należy szukać takiej instytucji finansowej, która umożliwi nam zapożyczenie się na stosowną kwotę. Warto przejrzeć oferty banków w tej materii, niektóre proponują klientom naprawdę ciekawe warunki udzielenia kredytu mieszkaniowego. Im większa suma kredytu, tym większe raty, ważne jest więc także coś innego: na ile lat maksymalnie można rozłożyć sobie spłatę zadłużenia.

Oczywiście przyjemnie jest zrobić to jak najszybciej i cieszyć się własnym mieszkaniem czy domem, ale nie każdy ma takie możliwości – wtedy woli spłacać dłużej, ale mieć lokum, do którego może zawsze wracać. Dodatkową opcją, uważaną przez część osób za atrakcyjną, jest możliwość wpłaty własnej. Czasami jest to wymagane, czasami dowolne, ale dzięki wpłacie własnej na początku, kwota kredytu jest mniejsza, a więc spłaca się ją łatwiej i szybciej. Warto zainwestować we własne mieszkanie lub dom, który chcemy zakupić, ponieważ będziemy dzięki temu mieli poczucie większej przynależności do konkretnych czterech kątów.