Jak wyglądają płatności Polaków?

płatności polaków

77% dorosłych Polaków posiada konto w banku, a 67% korzysta z karty płatniczej. Te dane zaprezentowane przez NBP świadczą o tym, że bankowość mobilna towarzyszy naszemu codziennemu funkcjonowaniu i raczej będzie się prężnie rozwijać aniżeli tracić popularność.

Nadal najczęściej korzystamy z gotówki, ale nie oznacza to, że terminale płatnicze nie są wykorzystywane. Wręcz przeciwnie, Polacy coraz bardziej przekonują się do plastikowego pieniądza. Co warto wiedzieć o transakcjach, takich jak płatności bezgotówkowe? Te są szybkie, sprawne, bezpieczne. Okazuje się, że przeciętna transakcja z wykorzystaniem karty płatniczej trwa jedynie 3 sekundy. Patrząc na operację płacenia gotówką, ta jest nawet kilka razy dłuższa.

Więcej na temat terminali płatniczych, przeczytasz na stronie: https://epayment.pl.worldline.com/


Warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Nie ma możliwości, by pieniądze zostały skradzione, zgubione czy zniszczone. Karta płatnicza oczywiście może dostać się w niepowołane ręce, natomiast nie zostanie wykorzystana. Chroni ją indywidualnie ustanawiany kod PIN, a płatności bezstykowe bez konieczności podawania kodu PIN można realizować do maksymalnej kwoty 50 złotych.

Mobilna bankowość według Polaków

Okazuje się, że to właśnie my jesteśmy liderami w całej Europie, jeśli pod uwagę weźmiemy częstotliwość i chęć korzystania z bankowości mobilnej. To u nas do użytku oddano najwięcej kart do płatności bezstykowych i to w naszych sklepach widać największy wzrost liczby urządzeń do płatności bezgotówkowych, jakimi są terminale pos. Widać też ogromne zmiany w świadomości Polaków w kwestii zarządzania finansami. W końcu ufamy instytucjom bankowym, lokujemy na kontach swoje oszczędności, a nawet staramy się je pomnażać. Jeszcze daleko nam do Szwecji, w której to terminal pos jest dostępny w każdym punkcie handlowym czy usługowych, a w niektórych wręcz nie można płacić gotówką. Prognozy wskazują jednak, że i u nas tradycyjny pieniądz powoli wychodzi już z obiegu. Gotówką płacą najczęściej seniorzy, których nie interesuje nowoczesna technologia, a nadwyżki pieniędzy zamiast w banku trzymają w domach.

Karty płatnicze wykorzystuje prawie 70% Polaków. Większość z nich płaci bezgotówkowo przynajmniej kilka razy w miesiącu, a prawie 50% wykorzystuje terminale pos do realizacji transakcji za zakupy czy usługi niemalże codziennie. Już 30% użytkowników traktuje płatności bezgotówkowe jako podstawową formę regulowania należności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *