Ja szybko skompletować dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego?

deal signature

Podstawą do szybkiej finalizacji umowy kredytowej jest dostarczenie do banku wszystkich niezbędnych dokumentów. Dopiero na tej podstawie bank może przygotować umowę kredytową w jej ostatecznym brzmieniu i przekazać ją nam. Dokumenty do kredytu mieszkaniowego w każdym banku są praktycznie identyczne.

Zbieranie dokumentów jest etapem bardzo ważnym i to z wielu powodów. Po pierwsze, chodzi o czas. Uzyskanie niektórych dokumentów może wymagać sporo pracy i czasu, dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem ich kompletowania. Warto zaplanować sobie zbieranie dokumentów tak, aby bank nie musiał prosić nas o uzupełnienie dokumentacji, co tylko wydłuży czas oczekiwania na przygotowanie umowy kredytowej.

Pamiętajmy, że kompletowanie dokumentów może ułatwić nam doradca, który zajmuje się wyborem najlepszego kredytu dla nas. Może on na podstawie pełnomocnictwa zbierać i przedstawiać bankowi niezbędne dokumenty.

Grupy dokumentów do kredytu mieszkaniowego

Dokumenty, które należy przygotować należą do trzech większych grup. Przede wszystkim musimy zebrać wszystkie dokumenty, które dotyczą nas, jako wnioskodawców. Jeśli wnioskodawców jest kilku to wówczas każdy z nich musi dostarczyć komplet dokumentów. Dotyczy to przede wszystkim zaświadczeń o zarobkach czy innych poświadczeń, które pozwalają bankowi ustalić poziom osiąganego przez klienta dochodu.

Po drugie, należy skompletować dokumentację dotyczącą zobowiązań kredytobiorców, a więc wszystkie dokumenty, które potwierdzają posiadane przez nas zobowiązania i stałe wydatki, oczywiście w miarę możliwości.

Trzecia, ostatnia, grupa to dokumenty, które dotyczą zabezpieczenia kredytu. W tej grupie znajdą się takie dokumenty jak arkusz wyceny nieruchomości czy umowa kupna-sprzedaży w przypadku nieruchomości nabywanych na rynku wtórnym.

O to, jakie konkretnie dokumenty należy dostarczyć, musimy spytać w banku. Każdy bank na tym polu ma nieco inne wymagania, więc nie ma jednego uniwersalnego dla wszystkich banków wzorca, listy dokumentów, które należy zebrać.

Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to możliwie najszybciej, ponieważ od dostarczenia dokumentów do przygotowania pełnego brzmienia umowy może minąć trochę czasu, natomiast podpisanie umowy nie jest jeszcze równoznaczne z udzieleniem kredytu i jego wypłatą, więc im mniej czasu stracimy na poszukiwania dokumentów, tym szybciej będziemy mogli zacząć budowę, albo sfinalizować transakcję kupna nieruchomości.

Konsultanci banków chętnie pomagają w kwestii przygotowania dokumentacji, jednak jest to coś, czego nikt za nas nie zrobi, musimy więc być przygotowani na sporo pisania i nudnej biurokracji oraz stania w najróżniejszych kolejkach, ale to jedyny sposób, aby uzyskać kredyt hipoteczny.

1 thought on “Ja szybko skompletować dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego?

Comments are closed.