Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – podstawowe różnice

vintage house

Tak naprawdę, to chyba do momentu zaciągania kredytu nie zdajemy sobie sprawy z różnic pomiędzy tymi dwoma pojęciami. Warto jednak zapoznać się z nimi, zanim zaczniemy ubiegać się o jakiekolwiek dofinansowania od banków. Większość z nas zapewne używa tych terminów zamiennie, ale jest to błędne rozumowanie. Co prawda zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka hipoteczna dają nam duży zastrzyk gotówki, to różnią się one sporą ilością elementów. Pierwszą i podstawową różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest cel, na jaki chcemy przeznaczyć zaciągnięte zobowiązanie. Preferencyjny kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny, to produkt, którego przedmiotem musi być nieruchomość, czyli na przykład mieszkanie, które chcemy kupić. Natomiast jeśli chodzi o produkt, jakim jest pożyczka hipoteczna, to cel, na jaki ja przeznaczamy jest dowolny. Możemy więc sfinansować za jej pomocą nasze wymarzone wakacje, kupić samochód, wyposażyć nasze mieszkanie, czy dom w nowe meble lub sprzęt RTV, AGD i wiele innych rzeczy, które wymagają większych nakładów finansowych.

Jednak również w przypadku pożyczki hipotecznej warunkiem koniecznym przy jej zaciąganiu jest posiadani nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie dla banku, czyli naszego wierzyciela. Stąd właśnie nazwa – pożyczka hipoteczna. Podsumowując i nieco upraszczając – najkorzystniejszy kredyt hipoteczny to produkt dla osób, które nie maja mieszkania i chcą je nabyć, pożyczka hipoteczna zaś to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają już własny dom lub mieszkanie.

Ponieważ zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest hipoteka, to osoby, które się o nią starają, czyli pożyczkobiorcy, zobowiązani są do dostarczenia bankowi odpowiednich dokumentów dotyczących posiadanej nieruchomości. Są to między innymi: akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, nierzadko również wycena nieruchomości. Są to standardowe dokumenty wymagane przez bank, związane z nieruchomością, która stanowi zabezpieczenie pożyczki. Ponadto bank wymaga od pożyczkobiorców dokumentów dotyczących dochodów klienta, który ubiega się o pożyczkę, są to między innymi: zaświadczenie o zarobkach pożyczkobiorcy, a także dokumenty potwierdzające osiągane zarobki i ogólną sytuację finansową klienta.

Ilość i rodzaj dokumentów ostatecznie zależy od tego, jaki wybierzemy bank. Kredyt mieszkaniowy, to jednak jeszcze obszerniejsze formalności, mimo, że pożyczka hipoteczna też niemało ich wymaga. Oprócz sporej ilości dokumentów bank, w przypadku kredytów hipotecznych, jeszcze dokładniej będzie weryfikował naszą zdolność kredytową.

Różnice pomiędzy tymi dwoma produktami, to także czas w oczekiwaniu na wypłatę pieniędzy. Oczywiście jest to proces dłuższy w przypadku kredytu hipotecznego, co wynika właśnie z tej ilości dokumentów, jaką bank musi sprawdzić.

Kolejna różnica, to kwota, jaka możemy zaciągnąć. Pożyczka hipoteczna to rząd kilkudziesięciu tysięcy złotych maksymalnie, natomiast kredyt hipoteczny, to znacznie większe sumy sięgające kilkuset tysięcy, czy nawet kilku milionów złotych, czyli tyle, ile przeważnie kosztuje nasza nabywana nieruchomość.