Kredyt hipoteczny – jakie mamy szanse na spełnienie marzeń?

home

Marzymy o naszych własnych czterech kątach i planujemy, jak je zrealizować. Musimy jednak liczyć się z tym, że budowa lub kupno wymarzonego domu czy mieszkania to bardzo kosztowne, ale nade wszystko ryzykowne przedsięwzięcie. Pytanie podstawowe brzmi, czy każdy może wziąć kredyt hipoteczny? Odpowiedź jest prosta – nie każdy. Na kredyt hipoteczny może pozwolić sobie tylko ten, kto spełni wszystkie wymagania banków., czyli ten, kto posiada zdolność kredytową. Zależy to przede wszystkim od dochodów, jakie osiągamy, wielkości naszej rodziny i przede wszystkim od kwoty kredytu, o który chcemy wnioskować oraz okres, na jaki chcemy go zaciągnąć.

Jak wygląda to w praktyce? Tak naprawdę są to bardzo rygorystyczne warunki. Zasada jest prosta – dla banku najważniejsze jest to, abyśmy zarabiali dużo, a rachunki, które co miesiąc płacili były niskie. Co bank bierze pod uwagę licząc nasze rachunki? Są to nasze comiesięczne opłaty za czynsz, rachunki za światło, gaz i inne media, opłaty związane z posiadaniem samochodu, wydatki na jedzenie, ubrania, słowem wydatki „na życie”, raty innych pożyczek, alimenty, spłaty kart kredytowych. Wszystkie te czynniki zadecydują o tym, czy będziemy mogli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Kalkulator, służący do takich wyliczeń znajdziemy na wielu stronach banków czy doradców finansowych. Pozwolą one w szybki sposób oszacować, na jaki kredyt nas stać.

Prawda jest taka, że kredyt mieszkaniowy to nie jest tylko sposób na zrealizowanie naszego marzenia, co często widać w spotach reklamowych, ale przede wszystkim obciążenie finansowe, które będzie miało zasadniczy wpływ na nasze wydatki. Będzie to miało miejsce co miesiąc przez najbliższych kilkanaście, a najprawdopodobniej kilkadziesiąt lat. W związku tym zanim podpiszemy umowę musimy dobrze przeanalizować oferty banków, abyśmy odczuli spłacanie tego kredytu jak najmniej dotkliwie. Musimy się zatem naprawdę dobrze przygotować do zaciągnięcia zobowiązania jakim jest kredyt mieszkaniowy. Nie bez znaczenia dla nas jako kredytobiorców jest forma rat, którymi będziemy spłacali nasz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Mogą to być raty malejące lub raty równe.

Generalnie dla kredytobiorców bardziej atrakcyjną formą spłacania są raty malejące, ponieważ odsetki naliczane są tu od systematycznego spłacania kredytu, dlatego też wraz z upływem czasu są coraz niższe. Raty równe natomiast to po prostu takie same, równe płatności przez cały okres spłacania kredytu, co spowoduje, że suma spłaconych odsetek będzie wyższa niż w przypadku malejących rat. Jedna na raty malejące mogą sobie pozwolić tylko ci, którzy mają bardzo wysoka zdolność kredytową, ponieważ zdolność ta naliczana jest dla najwyższej, początkowej raty. Zatem wybierając raty równe możemy ubiegać się o wyższy kredyt mieszkaniowy.