Kredyt mieszkaniowy, a hipoteczny

kredyt mieszkaniowy, a hipoteczny

Rozglądając się na rynku kredytowym możemy nie raz poczuć się zmieszani ilością pojęć, których znaczenie nie jest dla nas do końca jasne. Przed podjęciem decyzji o kredycie warto usystematyzować sobie najważniejsze pojęcia – wówczas na pewno dokonamy bardziej świadomego wyboru i nie damy się nabrać na rozmaite kruczki w umowach.

Rynek kredytowy często operuje takimi hasłami jak kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy. Czym się one różnią? Kredyt mieszkaniowy jest odmianą kredytu hipotecznego. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt mieszkaniowy jest skonstruowany specjalne po to, by móc finansować zakup nieruchomości mieszkaniowej. Kredyt hipoteczny daje natomiast szersze możliwości – umożliwia także zakup działki (budowlanej lub rolnej), rozbudowę nieruchomości, jej remont, konsolidację innych kredytów lub inny (czasem dowolny) cel. Immanentną cechą kredytu mieszkaniowego i hipotecznego jest hipoteka, czyli możliwość przejęcia przez kredytodawcę nieruchomości (i nie tylko) w momencie zaprzestania systematycznych spłat kredytu przez kredytobiorcą. To, że bank zmniejsza podejmowane przez siebie ryzyko kredytowe naszą nieruchomością, ma także zalety dla nas – długoterminowe kredyty hipoteczne (w tym mieszkaniowe) są wyraźnie niżej oprocentowane niż pożyczki krótkoterminowe. Warto zaznaczyć, że oferty pożyczek hipotecznych i mieszkaniowych poszczególnych banków mogą się wyraźnie od siebie różnić. Np.:

  • Różnice w kwotcie kredytu – banki finansują od 70 do 130% wartości nieruchomości.
  • Oferty banków różnią się także w walutach, w jakich możliwe jest udzielenie kredytu (PLN, EUR, USG, GBP)
  • Różnice dotyczą także kosztów związanych z potencjalną wcześniejszą spłatą kredytu – niektóre banki nie wymagają za to dodatkowych opłat, a inne chcą nawet do 5% sumy całkowitego zadłużenia.
  • Oferty kredytowe odróżniają się również wysokością oprocentowania – zwykle jest to ok. 6%, niektóre banki ustalają je indywidualnie ze swoimi klientami. (najlepsze oferty kredytów hipotecznych znajdziemy na najlepszebanki.com)
  • Bardzo często różni się także kwota prowizji, czyli opłata za pośredniczenie banku – swoiste „koszty manipulacyjne”. W niektórych bankach odchodzi się od prowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *