O mnie i o blogu

Witaj! Nazywam się Tomek Borkowski. Mam jedną żonę, trzech synów i dwa kredyty hipoteczne. Od 15 lat pracuje w bankowości, a od ponad 10 lat zajmuje się kredytami hipotecznymi. Spokojnie. Nie sprzedaje kredytów i do niczego Cię nie namawiam. 🙂

Poznałem kredyt hipoteczny niemal od każdej strony. Wiem, z czym problemy mają osoby ubiegające się o kredyt, jak wygląda współpraca z pośrednikami kredytu hipotecznego, jak funkcjonują procesy kredytowe. W imieniu ZBP szkoliłem pośredników i pracowników banków z ustawy o kredycie hipotecznym. Jestem także współautorem szkolenia z finansów osobistych organizowanego przez Banki Żywności dla ponad 30 tys. osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Nie lubię określenia ekspert (w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w internecie jest nim każdy). Nie twierdzę, że wszystko wiem najlepiej i z pewnością nie mam monopolu na wiedzę. Wiem natomiast, że jeśli zastanawiasz się na kredytem hipotecznym, to treści prezentowane na tym blogu mogą być dla Ciebie przydatne. ? 

Dlaczego warto czytać ten blog? 

Kredyt hipoteczny to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Decyzja o tyle trudna, że często podejmowana bez odpowiedniej wiedzy. Zdarza się, że ludzie dłużej wybierają smartfon (przecież trzeba sprawdzić funkcje, parametry, opinie) niż kredyt hipoteczny (jedna, dwie wizyty u doradcy i podpisujemy umowę). Problem w tym, że konsekwencje tych decyzji mogą być różne. Kupując niewłaściwy smartfon będziesz miał kosztowną nauczkę. Zaciągniesz niewłaściwy kredyt (lub w ogóle zaciągniesz choć nie powinieneś) to będziesz to odczuwał przez kilkadziesiąt lat.  

Chcę Cię przekonać, że tak być nie musi. Pomogę Ci podjąć świadomą decyzję o zakupie wymarzonego mieszkania czy domu na kredyt. Nie powiem Ci, która oferta jest najlepsza, ale powiem Ci jak rozsądnie zaciągnąć (i spłacić) kredyt hipoteczny. Równie zadowolony będę także wtedy, gdy uznasz, że kredyt hipoteczny byłby dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i wycofasz się z tego pomysłu. Czytając ten blog dowiesz się m.in.: 

 • Dlaczego nikt nie doradzi Ci najlepszego kredytu? 
 • Kiedy należy zacząć myśleć o kredycie hipotecznym?  
 • Jak racjonalnie zaciągnąć i spłacić kredyt hipoteczny?  
 • Do kogo udać się po kredyt hipoteczny? 
 • W jakiej wysokości powinieneś zaciągnąć kredyt?  
 • Jak długi powinien być okres kredytowania?  
 • Co to jest Formularz Informacyjny i o czym informuje?  
 • Na co zwracać uwagę porównując oferty kredytów?     
 • Ile czasu zajmie proces kredytowy?  
 • Na co uważać po podpisaniu umowy kredytowej?  
 • Jeśli nie kredyt to co? 
 • i wiele więcej  🙂

Dlaczego powstał ten blog? 

Wielu znajomych, przerażonych wizją zaciągnięcia kredytu i formalności, ktore z tym się wiążą pytało mnie: jak zaciągnąć hipoteke?, od czego zacząć starania o hipoteke?, jak kupić mieszkanie na kredyt?, najpierw kredyt czy mieszkanie? Pomyślałem, że skoro oni mają z tym problem, to być może temat zainteresuje też innych. W internecie brakuje obiektywnych materiałów o kredytach hipotecznych. Te, które są, najczęściej publikowane są przez pośredników z jedynym zamiarem -> sprzedać kredyt. W takiej sytuacji trudno o ich obiektywizm.

Postanowiłem pisać tego bloga tak, jakbym sam odpowiadał znajomym na ich pytania. Jeśli więc to czytasz ponieważ chcesz dowiedzięć się czegoś o kredytach hipotecznych – czuj się moim znajomym. 🙂 

Rozgość się więc na blogu i korzystaj z prezentowanych tu treści. Mam tylko jedną prośbę. Jeśli uznasz, że blog jest dla Ciebie pomocny to będę wdzięczny za polecenie moich treści Twoim znajomym. Może oni też potrzebują wsparcia przed decyzją o zakupie mieszkania na kredyt? 

Miłego dnia! 🙂

Tomek

p.s. Musisz wiedzieć, że treści publikowane na tym blogu są wyłącznie wyrazem moich osobistych poglądów. W żadnym wypadku nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715), ani też nie są usługami doradczymi w rozumieniu Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017 poz. 819). Decyzję o zaciagnięciu, wyborze konkretnej oferty kredytu hipotecznego (tak jak i decyzje inwestycyjne) zawsze podejmujesz na własną odpowiedzialność.