Info

Odfrankowienie kredytu – czy warto?

W Polsce duży procent kredytów hipotecznych, mieszkaniowych stanowią kredyty we frankach szwajcarskich. Skąd się wziął trend na pożyczki we frankach? Wszystko dlatego, że miały niższe oprocentowanie niż zwykłe złotówkowe. Tym samym raty były niższe oraz obciążenie dla osób biorących kredyt we frankach szwajcarskich było mniejsze. Jednak z czasem wszystkie zalety zaczęły się sypać i coraz więcej kredytobiorców bierze pod uwagę pozwanie banku do sądu. Mimo, że sprawa może wydawać się wygrana przez bank to wcale nie musi tak być.

Czym jest odfrankowienie kredytu i na czym polega?

Sąd może wydać wyrok o odfrankowieniu kredytu. Wynika to z tego, że sąd może uznać pewne zapisy w umowie, które mogą zostać uznane za niedozwolone. Niejednokrotnie jest to korzystne dla kredytobiorcy.

Całość polega na unieważnieniu fragmentów umowy, które mówią o przeliczeniach między złotówkami i frankami. Pozostaje kwota PLN, która nadal musi być spłacana, ale raty są łatwiejsze do przewidzenia. Jednocześnie frankowiczowi zostaje zwrócona kwota, która była niesłusznie naliczona. 

Wyrok sądu dotyczący odfrankowienia kredytu jest korzystny zarówno dla kredytobiorcy jak i dla banku. Osoba która zaciągnęła kredyt odzyskuje ok. 30% zapłaconych już rat oraz kolejne są niezależne od kursu franka szwajcarskiego. Tym samym obie strony unikają kolejnych procesów, które mogą ciągnąć się miesiącami oraz zbędnych kosztów tych procesów. 

Dlatego warto skonsultować swoją umowę kredytową z prawnikiem, który przeanalizuje ją pod kątem niedozwolonych klauzul oraz czy mogą zostać unieważnione przez sąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.