Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego

bank notes

Podstawową zasadą w kredytach hipotecznych jest to, że ich oprocentowanie zależy od wybranej waluty. Najwyżej oprocentowane są oczywiście kredyty w złotówkach. Kredyty w obcych walutach natomiast maja znacznie niższe oprocentowanie (najbardziej atrakcyjny przez pewien czas był tu frank szwajcarski) i dlatego też cieszył się największym zainteresowaniem. Obserwując reklamy poszczególnych banków nie dajmy się skusić super niski oprocentowaniem dla kredytu mieszkaniowego w złotówkach, gdyż z reguły obowiązuje ono zaledwie przez rok. Potem rośnie kredyt hipoteczny, oprocentowanie, a w rezultacie rata, jaką co miesiąc spłacamy, co będzie nas kosztować coraz więcej wyrzeczeń.

Właściwie najważniejszym kryterium przy wyborze oferty jest to, jakie ma nasz kredyt hipoteczny oprocentowanie, ale kiedy będziemy podpisywać umowę kredytową powinniśmy zwrócić uwagę na szereg ważnych aspektów. Przede wszystkim na różnego rodzaju opłaty i prowizje. Tak naprawdę bank może pobrać prowizję za wszystko. Począwszy na prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego, poprzez opłaty za uruchomienie kredytu, która sięgają 0,5 – 3% wartości kredytu co może wynieść nawet kilka tysięcy złotych i kilka rat więcej do spłacenia, na prowizji za ustanowienie hipoteki, która ma być zabezpieczeniem naszego kredytu kończąc.

Ponadto musimy sprawdzić przed podpisanie umowy, ile może nam policzyć bank za wizytę inspektora kredytowego, który będzie badał postępy budowy, które sprawdza się między innymi dla celowości wydawanych środków. Pamiętajmy również o dalszych prowizjach takich jak na przykład za wcześniejszą spłatę kredytu, czy też za przewalutowanie. Tak więc nawet za to, że będziemy chcieli spłacić nasz kredyt mieszkaniowy wcześniej – będziemy musieli zapłacić. Ile? To już zależy od banku i umowy jaką podpiszemy.

Generalnie zanim podpiszemy umowę, musimy mieć całkowity obraz wszystkich kosztów, jakie nas czekają i jakie będą miały wpływ na nasz budżet domowy. Aby właściwie wyliczyć zdolność kredytową bank zbiera o nas niezbędne informacje poprzez wnioski, które musimy wypełnić i dokumenty, które dostarczamy do banku. Dane, które będziemy umieszczać we wnioskach dotyczyć będą naszych comiesięcznych dochodów netto i brutto, posiadanego majątku, sumy zobowiązań, jakie posiadamy wobec innych banków.

Powinniśmy wypełniać wnioski naprawdę rzetelnie, od tego zależy, czy dostaniemy kredyt mieszkaniowy, symulacja może wyjść nieprawidłowo, co może spowodować odrzucenie naszego wniosku, gdyż bank bardzo wnikliwie podchodzi do dokumentów, które składamy. Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego, jakie musimy dostarczyć do banku, to przede wszystkim zaświadczenie, które stwierdza skąd mamy dochody, potwierdza ich wysokość, aktualny odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna sprzedaży.

Wszystkich tych formalności dokonujemy w placówkach banków, do których przychodzimy za pośrednictwem doradców finansowych, jednak decyzja o przyznaniu nam kredytów będzie miała miejsce w dziale kredytowym banku. Następnie dochodzi do podpisania u mowy o kredyt hipoteczny. Najważniejsza sprawa, to przeczytać ją bardzo dokładnie jeszcze raz przed podpisaniem, poprośmy także o regulamin i aktualne tabele opłat i prowizji banku.