Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

arm wresling

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Zanim bank wyda decyzję o udzieleniu kredytu szacuje zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Bez zdolności kredytowej kredyt nie zostanie udzielony. Na szczęście mamy wpływ na poprawę swojej zdolności kredytowej. Artykuł dostarczy informacji jak można ją poprawić.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej:

• Regulacja zobowiązań wobec banków

Zanim udamy się do banku z prośbą o udzielenie kredytu mieszkaniowego najlepiej uregulować wszystkie zobowiązania finansowe. Spłata kredytów i kart kredytowych w znaczny sposób poprawia zdolność kredytową.

• Wydłużenie okresu kredytowania

Jeśli weźmiemy kredyt na dłuższy okres polepszy się nasza zdolność kredytowa. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy w istnieje możliwość spłaty kredytu we wcześniejszym terminie, bez konieczności płacenia odsetek za cały okres, na jaki został przyznany kredyt.

• Drugi kredytobiorca

Zdolność kredytową może zwiększyć dołączenie drugiego kredytobiorcy, jednak zostaną wzięte pod uwagę także zobowiązania wobec banków tej osoby.

• Wzrost dochodów

Warto również postarać się o wzrost dochodów, jednak nie jest to proste zadanie, ponieważ jednorazowa premia czy umowa o dzieło nie wystarczą, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jednak możesz wybrać bank, który uwzględnia również premie i dodatkowe źródła dochodów zanim określi zdolność kredytową.

• Powiększenie wkładu własnego

Najlepiej zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, bo bank może na podstawie wyciągów z konta określić, ile miesięcznie wydajemy. Jeżeli powiększymy wkład własny, zmniejszy się także kwota, na jaką musimy zaciągnąć kredyt, więc polepszy się nasza zdolność kredytowa.